Przyroda

 

 

o    Wzgórza Rymanowskie –malownicze, góry pokryte lasami oraz  śródleśnymi polanami. Najpopularniejsze szczyty chętnie odwiedzane przez turystów to: Mogiła, Sucha Góra, czy Dział nad Rymanowem Zdrojem. Przy dobrej pogodzie ze szcytu Kopek możemy podziwiać Tatry. Najwyższy szczyt w gminie to Jawornik (761 m n.p.m.)

 

o    Wisłok i dopływy: Wisłoczek i Tabor –Wisłok charakteryzuje wartki bieg i skaliste podłoże. Przepływa przez Pogórze Bukowskie, Doły Jasielsko-Sanockie oraz Kotlinę Sandomierską.

Aż do 30.XX po Wisłoku pływały szkuty z drewnem. Ze względu na czystość wody rzeki nadają się do kąpieli . Ryby występujące w tym regionie to okonie, leszcze, szczupaki, płocie i bolenie.

 

o    Nadleśnictwo Rymanów –Las z przeważającą ilością buka, sosny, grada subkontynalnego, łęgi i olszyny górskiej oraz zbiorowisk leśnych. Zwierząta żyjącyce w tych lasach to przede wszystkim : pełzacz, pokrzewka, dzierzba, sikory, drozd, kowalik, czy szczygieł oraz sarny,  jelenie, dziki, lisy, wilki, niedźwiedzie.

 

o    Jaśliski Park Krajobrazowy –Piękny las bukowy z domieszką jodły, jaworu i grabu. W parku można napotkać również na cisa pospolitego i modrzewia polskiego. Do zwierząt grapieżnych  żyjących w tych lasach możemy zaliczyć wilki, żbiki, irysie oraz ptactwo: jastrzębie, myszołowy i krogulce.