o Zespół uzdrowiskowy – zlokalizowany na terenie Parku Zdrojowego z początku XX w., pełni funkcję sanatoryjną. W skład zespołu wchodzą: Willa „Prus” (pierwotnie służąca, jako rezydencja rodu Daniewskich, dziś przeznaczona do użytku kuracjuszy), Sanatorium „Świt (dawniej „Hotel Świt”, zdewastowany podczas II wojny światowej), Sanatorium „Jasna”, Łazienki oraz Willa „Irena”, wraz z którą przetrwała piękna, sięgająca ponad dach budynku magnolia, która stała się obecnie najbardziej znanym symbolem Solca-Zdroju.
o Zespół pałacowy z XVI w. w Zborowie – w XV wieku był siedzibą potężnego rodu Zborowskich herbu Jastrzębiec. Bracia Zborowscy mieli ponoć w Zborowie dwa dwory-pałace stojące naprzeciw i strzelali z nich do siebie. Według legendy jeden z nich zapadł się pod ziemię, a w miejscu tym powstał staw. Obiekt został gruntownie przebudowany w 1803 r. w stylu klasycystycznym. Pozostałości pierwotnego dworu zachowały się w przyziemiu i częściowo na parterze. W skład zespołu wchodzi także gorzelnia z XVIII w., spichlerz z XVIII w. oraz park z XIX w.
o Kościół św. Mikołaja w Solcu-Zdroju – wzniesiony w latach 40. XX wieku na miejscu wcześniejszego – gotyckiego, z renesansową płytą nagrobną na fasadzie północnej, wg tradycji przedstawiającą postać Samuela Zborowskiego – jednego z największych awanturników I Rzeczypospolitej, skazanego najpierw na banicję, a potem ściętego w 1584 roku za spiskowanie przeciw królowi Stefanowi Batoremu.
o Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Świniarach – drewniany kościół z II połowy XVII wieku, z pięknymi polichromiami w późnobarokowym wnętrzu, rozbudowany w XVII/XIX wieku.
o Blisko 100 kapliczek i figur przydrożnych od XVII wiecznych po współczesne – ta niezwykła osobliwość tworzy swoistą mapę kultury regionu. Najstarsze i najcenniejsze z nich to: figura św. Rozalii w Zagórzanach, kapliczki pasyjne w Zborowie, Sułkowicach i Kikowie, kolumny z figurą Chrystusa Frasobliwego w Piestrzcu i Kikowie, bogato dekorowane kapliczki w Piasku Małym i Kikowie.