Rymanów-Zdrój leży w województwie podkarpackim, na terenie Dołów Jasielsko-Sanockich oraz Beskidu Niskiego, w jego części zwanej Wzgórzami Rymanowskimi i pasmem Bukowicy. To jeden z najczystszych ekologicznie regionów naszego kraju. Tutejszy klimat jest umiarkowanie i silnie bodźcowy, posiada wyraźne cechy klimatu górskiego i morskiego, stąd wilgotne powietrze zawiera duże ilości leczniczych olejków eterycznych i jodu. Prawdziwym skarbem uzdrowiska są jednak naturalne źródła wód leczniczych TYTUS, KLAUDIA i CELESTYNA, które latem oferowane są kuracjuszom i turystom w pijalni wód mineralnych, zimą natomiast można korzystać ze zdrojów czerpanych w szpitalach uzdrowiskowych.
Wody mineralne o walorach leczniczych odkryto tu już w 1876 r., wtedy też rozpoczęto budowę obiektów uzdrowiskowych. Niestety, dwie wojny światowe i spowodowane w ich wyniku zniszczenia całej infrastruktury uzdrowiska, uniemożliwiały kontynuowanie działalności leczniczej. Infrastrukturę odbudowano dopiero po wojnie i już we wczesnych latach 60. XX wieku rozpoczęto przyjmowanie kuracjuszy w ciągu całego roku.
Dziś w Rymanowie-Zdroju leczy się m.in.: choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia, schorzenia narządu ruchu oraz schorzenia układu moczowego.